Z architektem Moniką Lisowską-Łętochą,z pracowni Biura Projektów ARCHON+ z Myślenic, rozmawiamy na temat projektu instalacji…
W jakich sytuacjach inwestor może zdać się na gotowy projekt architektoniczno-budowlany z uwzględnionymi instalacjami, a kiedy powinien zdecydować się na projekt indywidualny?
Najlepiej wybrać kompleksowo opracowany projekt gotowy, składający się z części architektonicznej, konstrukcyjnej oraz instalacji wodno-kanalizacyjnej, c.o., gazowej, elektrycznej i odgromowej. Projekty z biura architektonicznego są opracowaniami pełnymi, wielokrotnie konsultowanymi i sprawdzanymi przez architektów i branżystów. Warto pamiętać, że wykonanie projektu instalacji na indywidualne zamówienie będzie zdecydowanie droższe, niż w przypadku wybrania projektu gotowego.
Czy architekt adaptujący projekt może zmieniać jego wytyczne w zakresie instalacji?
W przypadku gotowego projektu domu nie jest wymagana pisemna zgoda autora projektu, aby dokonać zmian w części instalacyjnej projektu. Architekt adaptujący może dokonywać dowolnych przeróbek, które będą uzgodnione z inwestorem. Zawsze jednak warto wybierać projekt, który będzie ściśle dopasowany do potrzeb wszystkich późniejszych mieszkańców, aby zakres zmian był jak najmniejszy.
Chciałbym w dwóch różnych źródłach zamówić projekt instalacji i projekt architektoniczno-konstrukcyjny domu. Czy jest to rozsądne?
Instalacje wpływają na rozwiązania architektoniczne zastosowane w budynku. Zdecydowanie korzystniejszą opcją jest zamówienie kompleksowo opracowanego projektu domu w jednym biurze. Wzajemna współpraca architektów i instalatorów pozwala na optymalne przygotowanie projektu w zakresie lokalizacji pionów, kominów, łazienek, kotłowni, tras przebiegu instalacji itp.
Czy inwestor powinien wgłębić się w techniczne zagadnienia, które niesie z sobą projekt instalacji? Czy lepiej zdać się w tych sprawach na fachowców?
Inwestor nie musi szukać specjalistycznej wiedzy instalacyjnej, jeżeli wybierze kompleksowo opracowany projekt. Powinien jedynie podjąć główne decyzje dotyczące typu ogrzewania, ewentualnie wybrać dodatkowe instalacje. Później może skupić się już na wyborze firmy, która zagwarantuje wysoką jakość wykonawstwa i zmieści się w zakładanym budżecie. W sytuacji, kiedy instalacje będą modyfikowane, konieczne będzie naniesienie zmian w projekcie przez osobę adaptującą.
Czy zdarza się, że inwestorzy modyfikują projekt instalacji, bez uwzględnienia opinii architekta adaptującego, ustalając szczegóły jedynie z instalatorem? Czy jest to zgodne z prawem?
Inwestorzy często modyfikują projekty instalacji już na etapie budowy, aby dostosować rozmieszczenie lamp lub gniazdek elektrycznych do przyszłej zabudowy kuchni, łazienek, pokojów. Są to, według prawa budowlanego, nieistotne odstępstwa od projektu. Może je wprowadzać kierownik budowy wpisem do dziennika budowy. Ważne jest, aby na etapie realizacji nie wymieniać zaprojektowanych instalacji na zupełnie inne systemy, wymagające osobnych dokumentacji projektowych.
Czy warto zdecydować się na sporządzenie fotograficznej dokumentacji rozmieszczenia różnych instalacji, przed położeniem tynków, wykończeniem wnętrz?
Fotografowanie budowy domu na różnych etapach realizacji to oprócz cennej pamiątki również wartościowy materiał przydatny w wielu sytuacjach. Wyobraźcie sobie Państwo, że po kilku latach znudzi Wam się aranżacja kuchni i będziecie chcieli wymienić meble. Nie jesteście pewni, czy elektryk poprowadził instalację zgodnie z projektem i czy, wiercąc dziury na nowe szafki, nie uszkodzicie sobie kabli. Kolejny przykład to reklamacja jakiegoś etapu robót, co zawsze może zdarzyć się na budowie.
Coraz częściej spotykamy się z instalacją solarną, ogrzewania kominkowego, pompy ciepła, domu inteligentnego. Czy także potrzebujemy projektu?
Prace instalacyjne powinny być poprzedzone wykonaniem dokumentacji projektowej, aby mieć gwarancję, że urządzenia i trasy przebiegu przewodów zostały optymalnie dobrane do kubatury i układu pomieszczeń całego budynku. Projekt ułatwi również inwestorowi kontrolę prac na budowie i będzie podstawą ewentualnej reklamacji prawidłowego montażu instalacji.
Budujący małe domy często wybierają projekty razem z tymi dodatkowymi instalacjami?
Oprócz standardowych instalacji, klienci coraz częściej wybierają różne rozwiązania wpływające na energooszczędność i komfort budowanego domu. Największym powodzeniem cieszą się projekty ogrzewania kominkowego oraz wentylacja mechaniczna i instalacje solarne – te ostatnie ze względu na możliwość uzyskania dotacji na zakup i montaż urządzeń.